Częściej w pracach licencjackich i magisterskich coś opłaca się wyliczać i wówczas najbardziej porządkujące i użyteczne jest punktowanie. Mamy możność punktować w różnorodny sposób. Mamy możność wyliczać dając numer jakichkolwiek faktów, możemy używać do wypunktowania niezbyt pokaźne albo pokaźne litery, możemy zmieniać po kolei zaznaczając nowe wiadomości od znaków: myślnika, gwiazdki albo kropeczki. Nierzadko tworzący prace licencjackie tworzą własny znak do punktowania albo odnajdują tego typu znak wśród znaków specjalnych. Zazwyczaj możemy wypunktowanie przesunąć samoczynnie o pewną odległość od marginesu.
Obecnie wszelakie punktowanie jest wybitnie zautomatyzowane, z takiego względu w Wordzie na pasku f mamy hasło:"format", a tam znajdziemy: "wypunktowanie i numerowanie". Wystarczy tylko znaleźć stosowny wzór punktowania, zaznaczyć i już na pisanej stronie mamy wybrany charakter punktowania - są tam choćby znaczki obrazowe, barwne, wybór okazuje się być spory. Tam też zaznaczamy według uznania czy ma się przesunąć numerację w prawą, a możliwe, że w lewą stronę. Nierzadko, jeżeli numerowanie ustawione zostało domyślnie to wpisanie głównej cyferki wymieniania, lub myślnika, względnie kropki wywołują, iż następne po naciśnięciu klawisza "enter" są widoczne samoczynnie.
Czasami zaś program popełnia pomyłki i wówczas podanie komendy: "ponownie uruchom numerowanie" skutkuje zdarza się, że tym, iż program nadaje kolejne numery i nie pragnie "zrozumieć", iż ma numerować na nowo. Poniektórzy przez to numerują sporo rzeczy ręcznie, szczególnie, jeżeli praca licencjacka ma dużo działów i poddziałów. Jest to błąd.